Ekonomi Gündem Yazar Sevgi EMEK

Dövize endeksli Türk Lirası mevduatı detayları belli oluyor

Dövize endeksli Türk Lirası mevduatı detayları bugün belli olacak. 20 Aralık 2021 tarihinde kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarda bulunmuştu. Türk Lirası mevduatı ile ilgili ise Cumhur başkanı..

tasinmazhaber.com Dövize endeksli Türk Lirası mevduatı detayları belli oluyor

Dövize endeksli Türk Lirası mevduatı detayları bugün belli olacak. 20 Aralık 2021 tarihinde kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarda bulunmuştu. Türk Lirası mevduatı ile ilgili ise Cumhur başkanı Erdoğan “Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak” demişti.

Açıklama saat 14:00’da yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından ise döviz kurlarında hızlı bir düşüş yaşanmıştır. Ancak dövize endeksli Türk Lirası mevduatı ile ilgili nasıl bir yol izleneceği belli değildi. Bu konu ile ilgili ise bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından bir açıklama geldi. Bakan konu ile ilgili Twitter hesabından bir açıklamada bulunmuştur. Açıklamada; “Dövize endeksli Türk lirası mevduatları ile ilgili yeni düzenlemelerin ayrıntılarını Saat 14:00’te açıklayacağız. Bankalarımız da gün içerisinde işlemlere başlayacaktır.
Milletimize hayırlı olsun.” dedi.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL