Genel Yazar Mehmet

Kimler kira gelir vergisi ödemez?

Kira gelir vergisi, Türkiye’de bulunan taşınmazların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler üzerinden tahsil edilen bir vergidir. Ancak, belirli şartları taşıyan kişiler kira gelir vergisi ödemezler. Kimler kira gelir vergisi ödemez?..

tasinmazhaber.com Kimler kira gelir vergisi ödemez?

Kira gelir vergisi, Türkiye’de bulunan taşınmazların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler üzerinden tahsil edilen bir vergidir. Ancak, belirli şartları taşıyan kişiler kira gelir vergisi ödemezler. Kimler kira gelir vergisi ödemez? Bu yazıda, kimlerin kira gelir vergisi ödemez konusunda bilgi vereceğiz.

Kimler kira gelir vergisi ödemez?

  1. Gelir Vergisi Kanunu’nun 75. maddesi uyarınca, yıllık beyanname verme sınırının altında kira geliri elde edenler kira gelir vergisi ödemezler. 2023 yılı için belirlenen sınır 5.750 TL’dir.
  2. Gayrimenkulün kullanımıyla ilgili olarak yapılan bazı giderler, kira gelirinden indirilebilir. Bu giderler arasında emlak vergisi, sigorta giderleri, onarım ve bakım giderleri gibi kalemler yer alır. Kira gelirinin, giderlerin toplamından düşük olması halinde kira gelir vergisi ödemezsiniz.
  3. Bazı kişiler, kira gelirleri üzerinden vergi ödemezler. Bunlar arasında, kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, Türk Silahlı Kuvvetleri, emekli sandığı, sosyal güvenlik kurumları gibi kuruluşlar yer alır.
  4. Kiralanan taşınmazın kullanım amacı, vergi muafiyeti sağlayabilir. Örneğin, sosyal tesisler, ibadethaneler, eğitim ve öğretim kurumları gibi bazı taşınmazlar için vergi muafiyeti sağlanabilir.
  5. Bazı durumlarda, kira geliri elde eden kişilerin vergi muafiyeti hakkı olabilir. Örneğin, özürlü veya malul olanlar, şehit aileleri ve gaziler gibi durumlarda vergi muafiyeti sağlanabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Kira gelir vergisi ödemez durumlarında, vergi kanunlarına uygun davranmak önemlidir. Vergi muafiyeti sağlayan kişilerin, vergi muafiyeti belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca, vergi muafiyeti durumunun değişmesi halinde vergi mükelleflerinin vergi dairelerine bildirimde bulunmaları gerekir.

Sonuç olarak, kira gelir vergisi ödemez durumları, yıllık beyanname verme sınırının altında kira geliri elde edenler, giderlerin kira gelirinden düşük olması halinde, bazı kamu kurumları ve kuruluşları, vergi muafiyeti sağlayan taşınmazların kullanımı ve bazı kişisel durumlardır.

Kira gelir vergisi hesaplama nasıl yapılır?

Kira gelir vergisi, Türkiye’de bulunan taşınmazların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler üzerinden tahsil edilen bir vergidir. Kira gelir vergisi hesaplanırken, beyan edilen kira geliri, giderler ve amortisman gibi kalemler dikkate alınır. Bu yazıda, kira gelir vergisi hesaplama konusunda bilgi vereceğiz.

Kira Gelir Vergisi Hesaplama Adımları

  1. Beyan edilen kira geliri, vergi matrahını oluşturur. Vergi matrahı, beyan edilen kira gelirinden, kira gelirine ilişkin giderlerin düşülmesiyle bulunur.
  2. Kira gelirine ilişkin giderler, kira gelirinden düşülebilir. Giderler arasında emlak vergisi, sigorta giderleri, onarım ve bakım giderleri, kiracıların ödediği giderler, amortisman giderleri gibi kalemler yer alır.
  3. Vergi matrahı, Gelir Vergisi Kanunu’nun 103. maddesi uyarınca vergi tarifesine göre vergilendirilir. Vergi tarifesi, vergi matrahının hangi dilimde olduğuna bağlı olarak belirlenir.
  4. Vergi hesaplama işlemi, vergi matrahı üzerinden yapılan hesaplamayla bulunur. Vergi matrahının dilimine göre belirlenen vergi oranı, vergi matrahı üzerinden çarpılarak bulunur.
  5. Kiralanan taşınmazın tapu değeri üzerinden hesaplanan emlak vergisi, kira gelirinden düşülebilir. Bu durumda, emlak vergisinin kira geliri üzerinden ödenmesi gerekmez.

Emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL