Kategoriler
Emlak Haberleri Kentsel Dönüşüm

Örnekköy Kentsel Dönüşüm 3. Etap projesi tanıtıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüzde 100 uzlaşı, yerinde dönüşüm ve “Büyükşehir güvencesi ve garantörlüğü” politikasıyla kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda 584 konut ve 27 iş yerini içeren 3. etap projesinin tanıtımını yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yayınlanan habere göre; törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzbeton Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ve vatandaşlar katıldı.

Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi halkın hakları önemsenerek gerçekleştiriliyor

Başkan Tunç Soyer proje tanıtım töreninde açıklama yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm vizyonuyla şehircilik alanında çalışan kuruluşlara farklı bir yol sunduğunu belirtti. Ayrıca bunun “yerinde dönüşüm” olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal gücü ve garantörlüğünde hak sahipleriyle uzlaşıyı kabul eden ve İzmirlilerin kent hakkını benimseyen bir anlayışla kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyledi. Aynı zamanda, “Belediyemiz, hak sahiplerini kendi mahallelerinden ve sokaklarından koparmamaktadır.

İzmir’in geçmişten günümüze birikerek gelen kentsel dönüşüm problemini çözmek için tam inisiyatif almış durumdayız. Yalnızca Örnekköy’de değil, İzmir’in genelinde bu problemlerin üstesinden geleceğiz. Bundan asla şüpheniz olmasın. Ayrıca İzmir’de altı farklı bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarına devam etmekteyiz. Ege Mahallesi, Uzundere, Ballıkuyu, Çiğli Güzeltepe, Gaziemir ve Örnekköy’deki vatandaşlarımıza %100 uzlaşıyla dönüşümü gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bütün bölgelerde yoğun çalışma

Soyer, Uzundere 1. ve 2. Etap, Örnekköy 1. etap bağlamında 960 bağımsız birimi hak sahiplerine teslim ettiklerini belirtti. Ayrıca Örnekköy 2. Etap ve Ege Mahallesi 1. Etap kapsamında bin 218 bağımsız birimin inşaatına başladıklarını dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzbeton arasında imzalanan sözleşmelerle Örnekköy 3. ve 4. Etap, Aktepe-Emrez 1. Etap olmak üzere toplam olarak 1.300 adet bağımsız bölümün hayata geçirildiği  belirtilmiştir. Ayrıca sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzundere 3. Etap’ta toplam 1.422 adet dairenin inşasında İzbeton ile sözleşme imzalanması için Büyükşehir Belediye Meclisimiz Aralık ayı toplantısında karar aldı. 2022 yılı Ocak ayında burada da inşaat aşamasına geçiyoruz. Uzundere 4. Etap, Örnekköy,Aktepe-Emrez 3.Etap, 2. Etap olmak üzere 2 bin 500 bağımsız bölümün daha yapımını ihale sürecine getirdik.”

Bölgede ikamet edenlerle neredeyse hepsiyle uzlaşma sağlandı. Ayrıca Soyer, sözleşmelerin imzalanıp tapularının alındığı Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda yaklaşık altı bin vatandaşın yaşadığını söyledi. “180 bin metrekarelik bu arazide, etaplar halinde devam eden projemiz tamamlandığında toplamda 3 bin 520 adet konut ve 338 adet iş yerini inşa etmiş ve bölgeyi yeni bir çevreye kavuşturmuş olacağız. Bu bağlamda 1.etap çalışmalarımızı tamamladık, 130 konut ve 13 iş yerinin anahtar teslimini gerçekleştirdik. Temmuz 2020’de teslimini yaptığımız, 170 konut ve 20 işyerini kapsayan 2.etap yapım çalışmalarıysa devam etmektedir. Şu anda tanıtımını gerçekleştirdiğimiz 3.etap, 76 bin 741 metrekarelik inşaat alanını kapsamaktadır. Bu etabın tahmin edilen yapım bedeli 251 milyon 821 bin lira. Projemizde alt yüklenici olarak İş Dünyası Yapı Kooperatifi ile protokol imzaladık.

“Bu iş birliğine büyük değer veriyoruz”

Üçüncü etap çalışmalarının tamamlanmasıyla 584 konut ve 27 işyerini daha hak sahiplerine anahtarlarını teslim edeceğiz. 4.etaptaysa toplam 380 konut ve 27 iş yerini daha tamamlamış olacağız. Örnekköy’ü yerinde dönüşümle sosyal donatılar, yeşil alanlar ve sağlıklı bir altyapıyla buluşturmaktayız. Üstelik bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kurumsal gücüyle başarıyoruz. İZBETON’un İzmir’in kentsel dönüşümünde güçlü bir aktör haline gelmesiyle, içinde bulunduğumuz bu zor ekonomik şartlara rağmen vizyonumuzu hızlı ve etkili bir biçimde hayata geçiriyoruz. İzmir’imizin yapı stokunu yenilemek için bu iş birliğine büyük değer veriyoruz” dedi.

Cihangir Lubiç’ten güç beraberliği vurgusu

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgenerse bugünün özel bir gün olduğunu söyledi. Ayrıca kooperatifleşme konusunda verdiği destek için Başkan Tunç Soyer’e teşekkür etti. Özgener, “Kooperatifçilik yoluyla şehrin en büyük problemlerinden olan kentsel dönüşümde çok daha iyi işlerin yapılmasına ön ayak olacak bu projenin hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ederim” dedi.

İş Dünyası Yapı Kooperatifi Başkanı Cihangir Lubiç “Projeye gönlümüzü ve yüreğimizi koyduk. Hayırlı olsun. Hep beraber güç birliğiyle İzmir’i daha ileriye taşıyacağız” dedi. Ayrıca Batı Koop (Batı Anadolu Yapı Kooperatifleri Birliği) Genel Başkanı Halil Kurt da Örnekköy Kentsel Dönüşüm alanında üçüncü etabın inşaatı için Büyükşehir Belediyesi ile çalışmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugaysa “Örnekköy’de başından beri %100 uzlaşıyla Büyükşehir Belediyesi himayesinde başarılı kentsel dönüşüm projesi uygulanıyor. Ayrıca Başkan Tunç Soyer sayesinde buradaki süreç daha da hızlandı. Bu projeye bir kooperatif oluşumu üzerinden iş dünyasının katkı verdiğini görmek bizim için mutluluk” dedi.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…