Kategoriler
Ekonomi

Bitcoin ETF dönemi başlıyor

Son günlerde kripto para piyasalarında sıkça konuşulan konulardan biri, “Bitcoin ETF”. Reddinin ardından tekrar onaya sunulması ile de piyasayı dalgalandırmayı başaran Bitcoin ETF’yi Bitay Araştırma Departmanı’ndan Analist Alper Samet Yorak anlattı.

Bitcoin ETF Nedir?

Bitcoin ETF, Bitcoin’in fiyat hareketini takip eden hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar için daha erişilebilir bir hale gelen ve borsada işlem gören bir yatırım fonudur. Bitcoin ETF’leri yatırımcılara Bitcoin’e yatırım yapma fırsatı sunar ve bu yatırımları geleneksel hisse senedi piyasalarında olduğu gibi kolayca alınıp satılabilir hale getirir. Böylece kripto para ekosistemine daha fazla kaynak çekilerek Bitcoin’in cazibesinin artması sağlanır.

Bitcoin ETF Nasıl Çalışır?

Bitcoin ETF’leri, sahip olduğu Bitcoin rezervini baz alarak yatırımcılara paylar sunar ve alım satım yapılabilmesine imkân tanır. Yatırımcılar aracı kurumlar veya bankalar aracılığıyla bu paylardan satın alabilirler. Bitcoin ETF’leri, Bitcoin’in fiyat hareketlerini doğrudan izleyerek yatırımcılara Bitcoin’e endeksli getiri sağlar. Böylece Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen bireysel ve kurumsal yatırımcılar, Bitcoin ETF’leri aracılığıyla bu varlığa kolayca ulaşabilir ve Bitcoin yatırımı gerçekleştirebilirler.

Bitcoin ETF’nin Önemi

Dünyada oldukça popüler olan ETF’ler, özellikle Amerika finans sisteminde oldukça yaygındır ve en büyük 10 ETF’nin toplam büyüklüğü 1 trilyon doları aşmış durumdadır. Bir menkul kıymetin yatırım yapılabilme koşullarını ve olanaklarını daha da iyileştiren ETF’ler pastayı büyütmeye ve toplam mevduatı artırmaya yardımcıdır. Örnek vermek gerekirse ilk altın ETF’si 2013 yılında ortaya çıkmış olup, daha sonra altın finans piyasalarında daha çok yatırım yapılan bir enstrüman olmuş ve takip eden dönemde altının fiyatı %80’den fazla artmıştır.

Bitcoin ETF’inin birçok avantajı bulunuyor:

  • Kolay erişilebilirlik: Bitcoin ETF’leri, geleneksel finansal piyasalar üzerinden işlem gördüğü için yatırımcıların Bitcoin’e erişmesini kolaylaştırır.
  • Regülasyon ve güvenlik: ETF’ler, finansal düzenlemelere tabi olan yapılar olduğundan, yatırımcılara regüle edilmiş güvenli bir ortam sunar.
  • Likidite: ETF’ler, borsalarda alınıp satılabildiği için herhangi bir likidite endişesine mahal vermez.

Bitcoin ETF’lerinin Beklenen Etkileri

Kurumsal yatırımcılar: Bitcoin ETF’inin onaylanması, kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına dahil olmalarını daha da teşvik edebilir. Bu, Bitcoin’e daha fazla talep ve likidite getirebilir.

Fiyat etkisi: Bitcoin ETF’lerinin onaylanarak piyasaya sürülmesi Bitcoin’in fiyatında artışa yol açabilir. Geçmişte diğer finansal enstrümanların kripto para fiyatlarını etkilediği gözlemlenmiştir.

Kripto para kabulü: Bitcoin ETF’lerinin onaylanması, kripto paraların daha geniş bir kabul görmesine yardımcı olabilir. Geleneksel finansal piyasaların Bitcoin’i benimsemesi, diğer kripto paraların da daha fazla itibar kazanmasına katkıda bulunabilir.

WGMI Bitcoin Madenci ETF’i

Aşağıda görüldüğü üzere WGMI Bitcoin Madenci ETF’i yıl başından bu yana %300’e yakın değer kazandı. Özellikle dünyanın en büyük fon yönetim şirketleri olan BlackRock, Fidelity ve daha birçok fon yönetim şirketinin spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunması tıpkı madenci ETF’lerinde olduğu gibi Bitcoin ETF’i de Bitcoin’in yeni rekorlar kırmasına katkı sağlayabilir.

Bitcoin ETF’leri, kripto para piyasalarında büyük bir dönüm noktası olabilir. Kurumsal ve bireysel yatırımcılar için erişilebilirlik ve güvenilirlik sağlayarak Bitcoin’e olan ilgiyi artırabilir. Aynı zamanda, piyasaya likidite getirerek fiyatların artmasına katkıda bulunabilir ve kripto paraların genel kabulünü hızlandırabilir.

Diğer Ekonomi Haberleri haberleri için tıklayınız…