Kategoriler
Kentsel Dönüşüm

Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm çalışmaları hız kesmiyor

Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmiyor. Sarıgöl Mahallesi’nde deprem riski bulunan binaların yıkımını takip eden Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, proje kapsamında depreme dayanıklı, güvenli, yeşil alanlara, sosyal imkanlara sahip, yatay mimari konseptli 850 konut inşa edilecektir. Ayrıca iki yıl içinde hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi. Eski ve riskli yapıların dönüşümün acil bir şekilde yapılması gerektiğini söyleyen Usta, peyderpey çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi. Usta, “İçinde bulunduğumuz Sarıgöl Mahallesi sıkıntılı bir bölge. Her yağmurda koştuğumuz, ‘nereyi sel bastı’ diye merak ettiğimiz, ‘hangi katta doğalgaz patlaması oldu’ diye tereddütle baktığımız bir mahalledir. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2013 yılında kentsel dönüşüm startını buradan vermişti. Çevresindeki projeler bitme noktasına geldi ama bu bölgede anlaşma konusunda sıkıntılar vardı, uzadı. Şimdi anlaşma sağlayarak, hızlı bir şekilde yıkımlara başladık. İlçemizde bugüne kadar 4 binden fazla kişiye konutlarını teslim ettik. Ayrıca bu yıl içerisinde de 3 bin 500 konutun inşaatını tamamlamayı planlıyoruz ” dedi.

Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm projesinde 850 konut yer alacak

Bölgenin önemine vurgu yapan Usta, “Bu projede 850 konut inşa edilecek. Bunların 720 tanesi hak sahibi. Yani proje hak sahiplerine yönelik yapılıyor. Müteahhite kar kazandırmak için yapılan proje değil. Zor şartlarda, yoğunluğun fazla olduğu bir bölgede bu dönüşümü yapmaya çalışıyoruz.

Her bir hak sahibine anlaştığımız gibi konut teslim etmeyi planlıyoruz. Herkesin dairesine daire veriyoruz, ön koşulumuz budur. Hak ediş oranında hiçbir ücret alınmamaktadır. Ayrıca 10 metrekare eksik veya fazla alırsa maliyet fiyatı üzerinden bir ödeme yapıyor. Dairesine karşı bir ücret ödemesi yok. Apartmanlar 10,11, 12 katlı olacak. Bundan sonraki projelerimizi en fazla 12 kat olacak, öyle sınırladık” diye konuştu.

Bakanlık Kredi Desteği Veriyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı desteğinin önemini belirten Hasan Tahsin Usta, “Sadece güçlendirme yapılması durumunda bakanlık 80 bin lira olan desteği 160 bin liraya çıkardı. Yine kentsel dönüşüm yapılması halinde 200 bin lira olan bireysel kredi tutarını 400 bin liraya yükseltti. Bunlar kentsel dönüşümün desteklenmesi için önemli bir fırsat.

Bu işe öncülük ederek, vatandaşlarımızla birlikte el birliğiyle devletimizin vermiş olduğu kredi desteğiyle dönüşümü hızlandırmalıyız. Şehirleri yenilerken, değiştirirken yaşanabilir hale getirirken tek çıkış yolunun kentsel dönüşüm olduğunu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Diğer kentsel dönüşüm haberleri için tıklayınız…