Emlak Haberleri Yazar Cevat ASLAN

Konut kira geliri vergisine yeni ayar

Yeniden değerleme oranının netleşmesinden sonra 2022’de konutlarından kira geliri sağlayanlar için vergi istisnası getirilmişti. Bu vergi istisnası 7.000 TL’den 9.500 TL’ye çıkarılacaktır. İşverenlerin işçilerine verdikleri yemek desteğinde de istisna sınırı..

tasinmazhaber.com Konut kira geliri vergisine yeni ayar

Yeniden değerleme oranının netleşmesinden sonra 2022’de konutlarından kira geliri sağlayanlar için vergi istisnası getirilmişti. Bu vergi istisnası 7.000 TL’den 9.500 TL’ye çıkarılacaktır. İşverenlerin işçilerine verdikleri yemek desteğinde de istisna sınırı yükselecektir.

2022’ye ait yeniden değerleme oranının yüzde 36.20 olarak belirlenmiştir. Bunun ardından, konutlarını kiraya verenler için getirilen vergi istisnası tutarı da yükseltilmiştir. Edinilen bilgiye göre; 2021’de 7.000 TL’lik gelir için uygulanan kira istisnası, 2022’de 9.500 TL’ye çıkarılacaktır. Konut sahipleri için sağlanan istisnadan ticari, zirai ve mesleki kazançlarından dolayı yıllık beyanname verenler yararlanamayacak. 9.500 TL’nin üzerinde konut kira geliri elde edenler ise toplam kazançlarının 250.000 TL’yi aşması durumunda istisna kapsamı dışında kalacaktır.

Çevre ve temizlik vergisi

Konutlara ait çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle 2022’de metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 68 kuruş olarak uygulanacaktır. Diğer belediyelerde 50 kuruş olarak uygulanacaktır.

2022’de işverenlerin işçilerine verdikleri yemek desteğinde de istisna sınırı yükselecektir. İşyeri ve işyeri dışında çalışanlara yemek verilmesinde sağlanan 25 TL’lik vergi istisnası, günlük 34 TL’ye çıkarılacaktır. Ayrıca düzenlemeden yalnızca çalışanlarına doğrudan yemek veya yemek çeki veren işverenler yararlanacaktır.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL