Kategoriler
Dünya Gündem SonDakika

Kuzey Kıbrıs’a girişler sınırlandırıldı… Yeni önlemler yarından itibaren geçerli

Kıbrıs‘taki vakaların artmaya devam etmesiyle ülkede yeni önlemler alındı. Hava ve deniz yolu araçları için sınırlamalar getirildi. Özel uçaklar hariç günde sadece altı uçuş gerçekleştirilebilecek.  Yeni önlemler yarın geçerli olacak.

Girne Limanı‘na iki ayrı firma yolcu taşırken şirketler, günde yalnızca 125’er yolcu getirebilecek. Buna göre Girne Limanı’na günde en fazla 250 yolcu giriş yapabilecek. Bu kısıtlamaya özel yatlar dâhil değil. KKTC Sağlık Bakanlığı, Türkiye’den ülkeye girecek yolcular için de kısıtlamalar getirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Türkiye’den ülkeye girecek yolcuların PCR test sonucunun “negatif” olduğuna ilişkin belgesinin bulunması gerektiği belirtildi. Bu belgenin üzerinde karekod olmak zorunda.

QR kodlar, ilgili acente şirketi tarafından kontrol edilecek. Belgesi veya belgesinde kodu olmayanlar, ülkeye kesinlikle alınmayacak. Karekodu okunmayan yolcular ise e-Nabız hesabından test sonucunu teyit ettirecek.

İşçiler karantinaya alındı

KKTC Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararları, yalnızca ülkeye gelenleri ilgilendirmiyor. Söz konusu kararların arasında havaalanı inşaatı yapan Taş Yapı’nın çalışanları, karantinaya alınması da bulunuyor. Öte yandan açık havada düzenlenecek eğlence etkinliklerine en fazla 100 kişi katılabilecek.

Yeni kısıtlama kararları, kapalı alanları da ilgilendiriyor. 200 metrekare ve üzerindeki büyüklüğe sahip kapalı alanlarda en fazla 50 kişi bulunacak. Büyüklüğü 100 ile 200 metrekare büyüklüğünde olan yerler de en fazla 30 kişi alabilecek. Büyüklüğü 50 ile 100 metrekare arasında olan yerlere en fazla 20 kişi girebilecekken büyüklüğü 50 metrekare değerinde ya da bu yerin altında olan kapalı mekânlara ise maksimum 10 kişi girebilecek.

Düğünlerde maske zorunluluğu

Yarından itibaren Kıbrıs’taki düğünlerde maske takılması zorunlu olacak. Sosyal mesafeye dikkat edileceği belirtilen düğünlerde el sıkışması ve diğer temas olaylarının bulunulmayacağı dile getirildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Bu kararlar Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin rutin haftalık toplantılarında tekrar değerlendirilecektir.” denildi. Tüm kararlar, yarından itibaren geçerli olacak.

Taşınmaz Haber