Kategoriler
Gündem

Peker GYO’dan rekor kâr artışı

Türkiye ve yurt dışında gerçekleştirdiği yenilikçi ve katma değerli projelerle büyümesini sürdüren Peker GYO, finansal başarılarına bir yenisini daha ekledi. Şirket, bu yılın ilk yarısında 683 milyon TL net kâr açıklayarak, kârlılığını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, yüzde 535 oranında artırdı. 2023 yılının ilk yarı sonuçlarına göre Peker GYO, özkaynaklarını 1 milyar 926 milyon TL’ye çıkardı. Bu yılın ikinci çeyreğinde de kâr açıklayan Peker GYO, üst üste 14’üncü çeyreği de kârlılıkla kapattı.

Döviz gelirleri de bilançoya olumlu yansıyor

Almanya ve İngiltere’nin ardından yatırım yaptığı ülkeler arasına İspanya’yı da ekleyen Peker GYO, Avrupa’daki iş hacmini sürekli artıran bir şirket olarak dikkat çekiyor. Almanya’daki yatırımlarından olan Northgate Oteli’nin GYO varlıkları arasına katılması da şirketin kârlılığına olumlu katkı sağladı.

Özellikle Almanya’daki finansal olanaklar sayesinde özkaynak verimliliği yüksek projeleri gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Peker, “Yurt dışında döviz bazlı ve düzenli olarak elde ettiğimiz gelirler, kârlılığımızı da olumlu yansıyor. Son olarak şirket varlıklarına eklediğimiz Northgate Oteli, bunun en somut örneği oldu. Fuarlar kenti Düsseldorf’un en büyük otellerinden birisi olan 431 oda, 1.800 m2 ofis bölümü ve 223 araçlık otoparka sahip Northgate Oteli, Almanya’nın en büyük otel operatörlerinden olan Novum Group’a 25+5 yıllık bir anlaşmayla kiraya verildi ve The Niu Hub markasıyla konuklarını ağırlıyor. Yıllık yaklaşık 3 milyon 700 bin Euro + KDV kira getirisine sahip olan projenin yatırımında çok uygun kredi olanaklarından yararlanmamız da kârlılığımıza destek sağladı” dedi.

Aynı bölgede yeni bir projeye başlayacaklarını söyleyen Peker, “Otelin karşısında sahip olduğumuz arazi üzerinde Nordstern Projesi’ne başlayacağız. Arsa büyütme ve planlama çalışmalarında sona geldiğimiz projemizde kısa süre içerisinde yapım ruhsatının çıkmasını ve inşaata başlanmasını bekliyoruz. 62 bin m2 büyüklükte bir ofis ve otopark alanına sahip olacak projenin bir kısmını büyük bir laboratuvar şirketine kiraya verilmesini planlıyoruz. Kalan kısmın kiralanması için de çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul ve Bodrum için yeni projeler hazırlıyoruz

‘İspanya’daki modüler sistem gayrimenkul modeli sayesinde projenin gelirine 8 ay gibi kısa bir sürede ulaşmayı hedefliyoruz” diyen Peker, açıklamasına şöyle devam etti: “İlk örnekleri oluşturabilmek için arazi satın alımı yaptık ve kısa süre içerisinde projeleri tamamlayıp teslim edeceğiz. Akabinde iş hacmini artırarak, sürekli ve kısa sürede gelir elde eden modelimizi büyüteceğiz. Türkiye’de; Çamlıca’da yer alan arazimizin geliştirilmesinin ardından çok kârlı bir şekilde satışını gerçekleştirdik. İstanbul ve Bodrum’da yine şirketimize yakışır büyüklük ve prestijde projeler geliştirmek için ekibimizle beraber arazi seçimi çalışmalarına devam ediyoruz. Orta vade hedefimiz yıllık 22-23 milyon Euro arasında düzenli kira gelirine sahip, kârlılığını sürekli artıran global bir gayrimenkul şirketi haline gelmek. Bu kapsamda tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve finansal tablolarımızdaki kârlılığımızda da görüldüğü üzere sonuçları almaya başladık.”

Peker GYO hakkında

Peker GYO, 1999 yılında kurulan bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. Şirket, Türkiye ve yurt dışında konut, ofis, otel ve alışveriş merkezi gibi çeşitli gayrimenkul projeleri geliştirmekte ve yönetmektedir. Peker GYO, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklıklarından biridir ve Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

Peker GYO’nun sürdürülebilir büyüme stratejisi

Peker GYO, sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen bir şirkettir. Şirket, bu stratejisini yenilikçi ve katma değerli projeler geliştirmek, yurt dışı yatırımlarını artırmak ve verimli bir yönetim anlayışı benimsemek gibi temel unsurlar üzerine inşa etmektedir. Peker GYO, sürdürülebilir büyüme stratejisi sayesinde, Türkiye’nin en başarılı gayrimenkul yatırım ortaklıklarından biri olma yolunda ilerlemektedir.