Emlak Haberleri Yazar Cevat ASLAN

Web Tapu Sistemi için entegrasyona ihtiyaç var!

Web Tapu Sistemi, “Tapunun Kısayolu” sloganı ile hayata geçmiştir. Ayrıca kullanımı artarak devam eden sistemde gün geçtikçe yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa..

tasinmazhaber.com Web Tapu Sistemi için entegrasyona ihtiyaç var!

Web Tapu Sistemi, “Tapunun Kısayolu” sloganı ile hayata geçmiştir. Ayrıca kullanımı artarak devam eden sistemde gün geçtikçe yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı; “Web Tapu Sistemi günümüz ihtiyaç ve sektörün taleplerine uygun olarak gün geçtikçe geliştirilmeye devam etmektedir. Son yapılan düzenlemeler ile artık vekalet sahibi bir kişi tapu işlem başvurusu yapabiliyor. Sistemde gözükmeyen taşınmazları olanlar da taşınmaz ilişkilendirme menüsü ile bu taşınmazlarını beyan edebiliyorlar. Ayrıca değerleme yetki onayı menüsü ile de değerleme hizmetine yönelik olarak muvafakatname verebiliyor. Yetki belgeli emlak işletmelerine de başvuru yapabilme ve takyidat görebilme yetkisi verilebiliyor.” şeklinde konuşmuştur.

Özelmacıklı, son zamanlarda sık sık gündeme gelen web tapu sisteminin tapu iş ve işlemlerini hızlandırdığını belirtmiştir. Ayrıca Özelmacıklı konuyla ilgili olarak; “Sistem ile vatandaşlarımız tapu müdürlüklerine gitmeden işlem başlatabilir, evraklarını yükleyebilirler. İnternet üzerinden harçlarını yatırabilir. Ayrıca; imza aşamasında tapu müdürlüklerinde imzalarını atıp hızlı ve güvenli biçimde işlemlerini gerçekleştirebilirler.” sözlerine eklemiştir.

Entegrasyona ihtiyaç var

Altın Emlak Genel Müdürü Özelmacıklı, yaptığı açıklamada Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün bu gelişmiş teknolojik altyapısının Ticaret Bakanlığı ile entegre olmasına gayrimenkul sektörü olarak ihtiyaç duyduklarını belirtmiştir. Ayrıca Özelmacıklı; “Emlak işletmeleri olarak yetkilendirme sözleşmeleri kapsamında web tapudan direkt takyidat görme olanağının olmasını istiyoruz. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı tarafından yetki belgeli emlak işletmelerinin, yetkilendirme sözleşmelerini bir sisteme yüklemelerinin ardından TKGM’nin bizlere entegrasyon sağlamasını istiyoruz. Bizler de bu noktada, pazarladığımız taşınmazların tapu kaydı, cinsi, adresi bilgilerine ve ipotek, haciz ve benzeri kısıtlamaların olup olmadığına erişebiliriz. Taşınmazların kayıt örneği, mimarı proje, net/brüt alanlar gibi bilgiler pazarlama başlangıcı öncesinde bizlerin en önemli ihtiyacıdır.” şeklinde konuşmuştur.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL