Emlak Haberleri Yazar Cevat ASLAN

Yabancıya konut satışında döviz bozdurma zorunluluğu

Son dakika haberine göre; Türk Lirası’nın korunması kapsamında yapılan düzenleme ile yabancıların gayrimenkul alımına döviz bozdurma zorunluluğu getirilmiştir. Düzenlemeyle konut veya arsa satın alan yabancıların döviz alım belgesi alması zorunlu..

tasinmazhaber.com Yabancıya konut satışında döviz bozdurma zorunluluğu

Son dakika haberine göre; Türk Lirası’nın korunması kapsamında yapılan düzenleme ile yabancıların gayrimenkul alımına döviz bozdurma zorunluluğu getirilmiştir. Düzenlemeyle konut veya arsa satın alan yabancıların döviz alım belgesi alması zorunlu duruma gelecektir.

Merkez Bankası’nın Sermaye Hareketleri Genelgesi ve Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik kapsamında; yabancıların gayrimenkul alımına döviz bozdurma zorunluluğu getirilmiştir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün genelgesine göre; yabancılar, taşınmaz alım işlemlerinde dövizlerini banka aracılığıyla Merkez Bankası’na satacaktır. Daha sonra banka tarafından düzenlenen döviz alım belgesini tapu müdürlüğüne verecektir.

Döviz Alım Belgesi Almak Zorunlu

Düzenlemeyle konut veya arsa satın alan yabancıların döviz alım belgesini alması zorunlu duruma gelecektir. Döviz alım belgesinde, adına döviz bozdurulan yabancı uyruklu kişinin ismi soyismü, pasaport numarası veya yabancı kimlik numarası bulunacaktır. Gayrimenkul satış sözleşmeleri ise döviz üzerinden ya da dövize endeksli olarak düzenlenebilecektir. Düzenleme içerisinde, gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerinde de gayrimenkul satış sözleşmesi gibi işlem yapılacaktır. Yabancıların satıcı, alıcının Türk vatandaşı veya Türk şirketi olduğu durumlarda, gayrimenkul satış veya satış vaadi sözleşmelerinde bedel TL türünden belirlenecektir.

Genelgenin yayın tarihinden önce satış bedelinin alıcısı hesabına yatırıldığı zaman, geriye dönük döviz alım belgesi istenilmeyecektir. Geçmişte gerçekleşen gayrimenkul satış işlemlerinde, alıcı hesabına döviz cinsinden ödeme yapılabilir. Bu durumda Merkez Bankası’nın son efektif satış kuru esas alınacaktır. Genelgenin yayınlanmasından önce transferi gerçekleştirilen ve döviz alım belgesini düzenlenemeyen durumlar bulunabilir. Bunun için alıcıya ödenen miktardan fazla bir bedelin satış değeri olarak gösterilmesi durumunda, aradaki fark kadar Merkez Bankası’na satılmak üzere dövizin bozdurulduğuna döviz alım belgesi talep edilecektir.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL