Koronavirüs Yazar Murat YILMAZ

Yarından itibaren 75 yaş ve üzeri aşılanacak

Haftanın başından itibaren 80 yaş ve üzerindekilere aşı yapılırken yarından itibaren bu gruba 75 yaş ve üzerindeki yurttaşlar da dâhil olacak. Perşembe gününden itibaren 75 yaşındaki ve bu yaşın üzerindeki..

tasinmazhaber.com Yarından itibaren 75 yaş ve üzeri aşılanacak

Haftanın başından itibaren 80 yaş ve üzerindekilere aşı yapılırken yarından itibaren bu gruba 75 yaş ve üzerindeki yurttaşlar da dâhil olacak. Perşembe gününden itibaren 75 yaşındaki ve bu yaşın üzerindeki yurttaşlar, Kovid-19 aşısı için randevu alabilecekler.

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarından itibaren 75 yaş ve üzerindekilerin aşılacağını kaydetti. Sağlık çalışanları ve ardından bakım ve huzurevleri gibi yerlerde yaşayanların aşılama çalışmalarının tamamlandığını bildiren Bakan Koca, 85 yaş ve üzerindeki yurttaşların yanı sıra onlarla ikamet eden 65 yaş ve üstündekilerin de aşı vurulduğunu kaydetti.

İkinci partiler test edilecek

Pazartesi sabah ülkemizde olan CoronaVac aşısının ikinci partisinin ilk sevkiyatı, 6,5 milyon dozu içeriyor. İkinci partinin tamamı 10 milyon dozdan oluşurken Bakan Koca, bu aşıların test edildikten sonra kullanıma sunacağını bildirdi.

Koronavirüs aşısının ilk partisi, 30 Aralık’ta ülkeye geldi, 14 Ocak’ta uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu tarafından yayımlanan verilere göre saat 23.29’dan itibaren 1 milyon 522 bin 673 kişiye koronavirüs aşısı uygulandı.

Düşüş yavaşladı

Alınan tedbirler sayesinde vaka sayısında hızlı bir düşüş sağlandığını; yeni vakaların yüzde 80 azaldığını kaydederken bütün çabalara rağmen bu düşüşün yavaşladığını bildiren Koca, yurttaşlara yönelik tedbir çağrısını yineledi.

732 kişi daha yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 27 Ocak koronavirüs tablosuna göre 179 bin 419 teste karşılık 7 bin 489 kişide daha virüs tespit edildi. Kovid-19’a yakalanan 132 kişi daha yaşamını yitirdi.

Yeni hasta sayısı 675, yeni iyileşenlerin sayısı 8 bin 803 kişi.

Ülkedeki toplam vaka sayısı 2 milyon 449 bin 839, vefat sayısı 25 bin 476 kişi oldu. Durumu kritik hasta sayısı ise bin 765 kişi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL