Kategoriler
Gündem

YKS 2023 sonuçları açıklandı

Kamu Teknoloji Platformu, Türkiye’deki büyükşehir belediyelerinin üniversite öğrencilerine sağladığı hizmetleri değerlendirerek, “Üniversiteli Dostu Büyükşehir Belediyeleri Raporu”nu yayınladı. Raporda, üniversite öğrencilerinin yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar detaylı olarak değerlendirilmiştir.

En üniversite dostu belediye sıralaması yapıldı

Raporda, üniversite öğrencisi sayısı, konut ve kiralık daire fiyatları, toplu taşıma hizmetleri ve ücretsiz Wi-Fi erişimi gibi faktörler göz önünde bulundurularak bir sıralama oluşturuldu. Buna göre en üniversiteli dostu belediyelerin arasında ilk sırayı İzmir Büyükşehir Belediyesi aldı. Ardından ikinci İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve üçüncü Ankara Büyükşehir Belediyesi oldu. İlk 10 içerinde yer alan Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Adana Büyükşehir Belediyesi de dikkat çekti. Ayrıca raporda sosyal hizmetler, burs imkanları ve öğrencilere sunulan kültürel etkinlikler de incelendi. Özellikle bu belediyelerin sosyal sorumluluk projeleri, genç nüfusa hitap eden spor tesisleri ve kent içinde düzenlenen sanatsal aktivitelerle dikkat çekti.

Kamu teknoloji platformu tarafından hazırlanan raporun amacı, Türkiye genelinde üniversite öğrencilerinin yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik çalışmaları teşvik etmek ve belediyelerin bu konudaki başarılarını görünür kılmaktır. Rapor aynı zamanda gelecekte daha etkili politikalar ve projeler geliştirmeye yönelik belediyeler için kıymetli bir rehber niteliği taşımaktadır.

Yaklaşan üniversite tercihleri öncesinde yayınladıkları raporu değerlendiren Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Çağrı Işıklıoğlu, “Yerel yönetimlerimizin üniversiteli öğrencilere duyarlılıkları konusunda farkındalıklarını artırmak ve hizmet çeşitliliğini ortaya koymak adına hazırladığımız ‘Üniversiteli Dostu Büyükşehir Belediyeleri Raporu’nu kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle ilk 10’da yer alan büyükşehir belediyeleri, üniversite öğrencilerinin akademik başarılarına destek olmak, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak ve yaşam kalitelerini artırmak adına önemli bir rol üstlenmektedir.

Bu rapor, Türkiye’deki büyükşehir belediyelerinin üniversite öğrencilerine sağladığı hizmetlerin analizini içermektedir. Raporda, dijital mecralar ile belediyelerin kendi web siteleri gibi kaynaklar aracılığıyla edinilen bilgi ve belgelerden yararlanılmıştır. Araştırma; öğrencilerin ulaşım, barınma, yemek, burs imkanları, kütüphane sayısı, internet erişimi, kültür-sanat etkinlikleri, çamaşırhane hizmetleri, staj imkanları, kariyer/istihdam merkezi olma gibi kriterler doğrultusunda kategorilere ayrılmıştır. Her bir kategoriye puanlama yapılarak, belediyelerin öğrenci dostu olma düzeyi belirlenmiştir” dedi.

Araştırma sonucunda, Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesi arasından en yüksek puanları alan ve üniversite öğrencilerine en fazla hizmet sunan 10 büyükşehir belediyesi belirlenmiştir. Sonuçlara göre ilk 10’a giren büyükşehir belediyeleri sırasıyla; İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Mersin, Antalya, Bursa, Gaziantep, Adana ve Kayseri Büyükşehir Belediyeleri oldu.

İlk 10 Üniversite Dostu Büyükşehir Belediyesi

  • İzmir Büyükşehir Belediyesi
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
  • Ankara Büyükşehir Belediyesi
  • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
  • Mersin Büyükşehir Belediyesi
  • Antalya Büyükşehir Belediyesi
  • Bursa Büyükşehir Belediyesi
  • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
  • Adana Büyükşehir Belediyesi
  • Kayseri Büyükşehir Belediyesi

Bu belediyeler, üniversite öğrencilerine sundukları hizmetler ve olanaklar ile Türkiye’deki diğer belediyelere örnek teşkil etmektedir.