Güncel Gündem Yazar Fulya GÜRBÜZ

1915 Çanakkale Köprüsü rekor sürede tamamlandı

1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyolu, 2023 metrelik orta açıklığıyla ‘dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü’ unvanına sahiptir. Köprü projesi planlanandan 18 ay önce tamamlanarak hizmete açılmıştır. Proje, T.C…

tasinmazhaber.com 1915 Çanakkale Köprüsü rekor sürede tamamlandı

1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyolu, 2023 metrelik orta açıklığıyla ‘dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü’ unvanına sahiptir. Köprü projesi planlanandan 18 ay önce tamamlanarak hizmete açılmıştır. Proje, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) idaresinde Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi ortaklığı tarafından yapılmıştır. Köprü, Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açılmıştır.

Çanakkale Köprüsü, güvenli, hızlı ve konforlu ulaşım imkânı sunmaktadır. Aynı zamanda yeni yatırımlara, üretime, bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacaktır. 2023 metrelik orta açıklığı olan köprü “dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını almıştır. Ayrıca 334 metre tepe noktasıyla “dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü” olma unvanına da sahiptir. Köprü, iki kıta arasındaki geçiş süresini 6 dakikaya indirmektedir. Planlanan diğer otoyollarla da Batı Anadolu ile Avrupa ülkeleri arasında doğrudan bağlantı sağlayacaktır.

1915 Çanakkale Köprüsü projesinde ‘15 ülkeden 30 bin kişi çalıştı’

Projenin ortaklarından Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir açıklamalarda bulundu. Özdemir; “4 yıllık rekor yapım süresinde 15 farklı ülkeden yaklaşık 30 bin kişi çalışmıştır. Ayrıca projemizin en kalabalık döneminde ise şantiyelerimizde 6 bin personelimizle gece-gündüz çalışarak bu projeyi tamamladık. Projede, 700’den fazla Türk mühendisin görev almıştır. Köprü mühendisliği ve inşaatı alanında çalışan Türk mühendisleri ve yöneticileri için önemli referans olacağına inanıyorum. Ayrıca, projemizde görev alan 49 kadın mühendisle de gurur duyuyoruz.” dedi.

Köprü projesi mühendislik ve finansman özellikleriyle ses getirdi

Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Arıoğlu, projenin bütün özellikleriyle dünya için önemli bir proje olduğuna değinmiştir. Ayrıca, “Bu proje, finansmanından müteahhitliğine, mühendislik yaklaşımından mimari özelliklerine kadar tüm dünyada ön plan çıkmıştır. Proje için 3 milyar Euro’dan fazla yatırım yaptık. Finansmanı için 10 farklı ülkeden toplam 25 banka ve finans kuruluşundan kredi sağladık. Finansman yapısıyla bugüne dek 12 uluslararası ödül aldık. 1915 Çanakkale Köprüsü, proje ortakları için ilk andan bu yana gurur ve itibar projesi olmuştur. Bugün bu açılışı mümkün kılan, köprünün inşasında emeği olan tüm arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü adeta bir başyapıt

DL E&C inşaat işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Young Jin Woo Projenin Güney Koreli iki ortağından biridir. Woo ise köprünün açılışının büyük bir onur ve mutluluk kaynağı olduğunu söylemiştir. Ayrıca “Çanakkale Köprüsü, tasarımı, mühendisliği ve üstün teknik özellikleriyle, uluslararası inşaat dünyasından ve inşaat sektörünün referans yayınlarından büyük ilgi görmüştür. Bir mühendislik başyapıtı olan proje’nin tamamını planlanandan 18 ay önce açabilmiş olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.” dedi.

Birinci kalite iş ortaklarıyla çalışılmıştır

SK ecoplant Eurasia Bölgesi Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Seung Soo Lee projenin Güney Koreli diğer ortağıdır. Lee, Dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü 1915Çanakkale, teknik olarak çok zorlayıcı bir projeydi. Ancak biz en gelişmiş mühendislik teknolojilerini kullandık. Tedarikçi, danışman ve taşeron, uluslararası alanda tanınmış, birinci kalite ortaklarla birlikte çalıştık. Bu projede görev aldığımız için ülkem ve şirketim adına gurur duyuyorum” dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi hakkında bilgi için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL