Emlak Haberleri Yazar Fulya GÜRBÜZ

Ayvacık Tüneli arsa ve konut değerini yükseltti

Yaz aylarının sonunda tamamlanması planlanan Ayvacık Tüneli bölgede arsa ve konut değerini yükseltti. Hepsi Emlak verilerine göre Balıkesir ve Çanakkale illerinde arsa ve konut fiyatlarının yükseldi. Bu yükselmede tünelin sağladığı faydalar önemli..

tasinmazhaber.com Ayvacık Tüneli arsa ve konut değerini yükseltti

Yaz aylarının sonunda tamamlanması planlanan Ayvacık Tüneli bölgede arsa ve konut değerini yükseltti. Hepsi Emlak verilerine göre Balıkesir ve Çanakkale illerinde arsa ve konut fiyatlarının yükseldi. Bu yükselmede tünelin sağladığı faydalar önemli rol oynamaktadır. Konu ile ilgili veriler  ve değerlendirmeler haberin devamında yer almaktadır.

Çanakkale ve Balıkesir’de ev fiyatları zirvede

Hepsi Emlak verilerine göre geçen yıla göre Çanakkale ve Balıkesir illerindeki konut fiyatları zirve yaptı. Verilere göre bölgede evler geçen seneye göre yüzde 200 oranında arttı. Aynı bölgede arsa fiyatlarında aşırı artma meydana geldi. Bölgede arsa fiyatları geçen seneye göre yüzde 150 oranında arttı. Çanakkale ilinde satılık daire fiyatlarının metrekare fiyatı yüzde 173 oranında arttı. Artan fiyat yaklaşık olarak 15.625 TL olarak belirtildi. Arsa fiyatları yüzde 225 oranında yükseldi. Bu artış ile arsa fiyatları 252 TL’den 820 TL’ye ulaştı. Bölgede ev arsa fiyatlarının artması Ayvacık Tüneli ne bağlanmaktadır.

Bölgenin bu derece değerlenmesi, yatırımcıların da ilgisini çekmektedir. Konu hakkında Hepsiemlak’ın Müşteri İlişkileri ve Satış Direktörü Engin Sezer’in açıklamaları bulunmaktadır. Sezer, ev ve arsa fiyatlarının yükseldiği bölgeye yatırıcıların yoğun ilgisi olduğunun altını çizdi. Ayrıca, “Trakya ve Batı Anadolu’dan Ege’ye mesafeyi 4 saat’e düşürerek ulaşımı hızlandıran ve güvenli hale getirilen Çanakkale Köprüsü, devamındaki otoyol ve tüneller bölgenin turizm, ticaret ve sosyoekonomik durumunu yukarıya taşıyacak. Site üzerinden yapılan araştırma verilerine baktığımızda sezonluk kiralık yazlıklar dışında da konut arayışının yoğunlaştığını görüyoruz. Bu durum bize bu bölgenin yaz ve kış konaklamak isteyenler için alternatif bir seçenek olduğunu gösteriyor. Bununla beraber bölge ticaret için de yatırım yapılacak önemli bir lokasyon halini aldı. Özellikle yabancı yatırımcı ilgisi hızla artıyor. Dolayısıyla bölgede ki mevcut yapılar ve yeni projeler için önemli bir yatırım potansiyeli oluşturacağını düşünüyoruz.” sözlerini dile getirdi.

Ayvacık Tüneli ve turizm

Çanakkale’yi, İzmir ve Balıkesir’e bağlayan önemli noktalardan birisi olan bu tünel, turizm için de önemli yer kaplamaktadır. Ayvacık Tüneli ile Polonya, Macaristan, Çekoslovakya, Yunanistan’ın araçla ulaşımda Ege’ye bağlantıları kolaylaştı. Bu sayede yabancı turistlerin daha fazla bölgeye gelmesi beklenmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL