Emlak Haberleri Yazar Cevat ASLAN

BDDK’nın kredi bariyeri gerçek barınma ihtiyacı olanların konutlara ulaşmasını sağlayacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredileri ile ilgili yeni karar almıştır. BDDK tarafından alınan karara göre; birinci ve ikinci el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı değişmiştir…

tasinmazhaber.com BDDK’nın kredi bariyeri gerçek barınma ihtiyacı olanların konutlara ulaşmasını sağlayacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredileri ile ilgili yeni karar almıştır. BDDK tarafından alınan karara göre; birinci ve ikinci el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı değişmiştir. Değeri 10.000.000 TL üzeri olan konutlar için kredi olanağı sağlanmayacaktır. 2.000.000 ile 5.000.000 TL arası konutlarda yüzde 70 kredi kullanılacaktır. Ayrıca, 2.000.000 TL’nin altındaki konutlar için ise yüzde 90’a kadar kredi kullanılacaktır. Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt verilen kararı değerlendirmiştir. Buna göre Öğüt, kararın çok yerinde olduğunu bildirmiştir. Üstelik gerçekten barınma ihtiyacı olan kişilerin konutlara ulaşabileceğini belirtmiştir.

Barınma ihtiyacı olan gerçek tüketici konutlara ulaşabilecek

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, BDDK kararını değerlendirmiştir. Öğüt; “BDDK’nın 10 milyonun üzerindeki gayrimenkul yatırımlarına kredi vermeme kararı, yatırım amacı ile gayrimenkul alanların haricinde barınma ihtiyacı için gayrimenkul almak isteyenleri desteklemeyi hedefliyor. Bu açıdan çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. 10.000.000 TL’nin üzerindeki yapı ya lüks tüketimdir veya gerçekten de yatırım amaçlıdır. Bu sebeple alınan fiyat bariyer kararı çok yerinde bir karar.” ifadelerini kullanmıştır.

İstanbul’da ortalama konut fiyatı 1.892.000 TL

Görkem Öğüt, konut fiyatları hakkında da bilgiler vermiştir. Öğüt; “Şu an İstanbul’da, Esenyurt’tan, Ataşehir’e kadar İstanbul’un bütün ilçelerini baz alırsak ortalama konut fiyatı 1.892.000 TL’dir. Türkiye genelinde bu rakam 1.264.000 TL olmaktadır. Alınan kararlarla beraber, ilan sitelerinde ilanların fiyatlarının indirildiğini ya da silindiğini görüyoruz. Yani diğer bir anlamda fiyatı yükselten kesimin elendiğini gördük. Böylece ekstrem artışların yavaş yavaş ortadan kalktığını fiyat artışının hafiften yavaşladığını gözlemliyoruz.” dedi.

Görkem Öğüt, İstanbul’da bazı semtlerdeki sıfır konutların ortalamasıyla ilgili de açıklamalar yapışmıştır. Öğüt; “Beykoz’da sıfır konutların ortalaması 10 milyon 680 bin TL’dir. Kadıköy’de 5.505.000 TL, Bakırköy’de 5.873.000 TL, Sarıyer’de ise 7.108.000 TL olmaktadır. İstanbul’da sıfır konut fiyat ortalaması 2.000.000 TL seviyelerinde görülmektedir. Ayrıca Çatalca, Silivri gibi dış çeperlere gittikçe fiyatlar 1.000.000 TL’lere düşmektedir. Bu durum çeperlere doğru göçe neden olmuştur.” şeklinde görüşlerini bildirmiştir.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL