Güncel Gündem Toki Haberleri Yazar Fulya GÜRBÜZ

“Dünyada TOKİ kadar konut üreten yok”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ şantiyesi çalışanlarıyla iftarda buluştu. Kurum, iftar sonrası konuşma yaptı. “Bugün dünyada TOKİ kadar çok sayıda konut üreten başka bir kurum daha..

tasinmazhaber.com “Dünyada TOKİ kadar konut üreten yok”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ şantiyesi çalışanlarıyla iftarda buluştu. Kurum, iftar sonrası konuşma yaptı. “Bugün dünyada TOKİ kadar çok sayıda konut üreten başka bir kurum daha yoktur. Bu noktada rekor kırılmıştır. Bu rekoru da sizler kırdınız. 20 yıl içerisinde 5 milyon vatandaşımız ev sahibi oldu. Onların duasını aldık” dedi. İftar, Sincan’ın Saraycık Mahallesi’ndeki TOKİ şantiyesinde düzenlenmiştir. Programa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve şantiye çalışanları katılmıştır.

Bakan Kurum, yemekten sonra açıklama yaptı. Sincan TOKİ projesini ülkemizin şehirciliği ve milletin yarınları için kıymetli ve sembolik değeri olduğunu belirtmiştir. Ayrıca “Bundan tam 9 ay önce, 2021 Temmuz’da Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla dünyada hiçbir ülkede görülmemiş bir hız ve teknikle, TOKİ’nin ürettiği 1 milyonuncu konutumuzun anahtar teslimini buradan, bu mekandan gerçekleştirmekteyiz. Büyük bir coşku, heyecan ve mutlulukla ülkemizin 7 bölgesine bağlanarak binlerce kardeşimizin anahtarlarını buradan teslim ettik” dedi.

Murat Kurum: ‘2023’de konutlarımızı teslim edeceğiz’

Kurum, son 3 yılda TOKİ’nin konut üretim sayılarını yükselttiklerini ve faaliyet alanlarını genişlettiklerini ifade etti. Ayrıca “Çalışmalarımızı, sosyal konut üretimi, kentsel dönüşüm projeleri, tarihi alanların ihyası, yeni sanayi alanları üretimi, millet bahçeleri, afetler sonrası konut ve sosyal donatı üretimi ve yurt dışında konut yapımı gibi 7 farklı alanda yürütmekteyiz. Bundan 20 yıl önce ‘Bu ülkede kimse evsiz, okulsuz, susuz, elektriksiz kalmasın diye uğraştık. Ayrıca kimse umutsuz ve çaresiz olmasın’ dedik. Evini yapıp, yuvasını kurup, anahtarlarını verelim, yıllarca ihmal edilmiş bu milleti, biz mutlu edelim istedik. Bu hedefle 50 bin ve 100 bin sosyal konut projemizdeki konutlarımızın inşaatları devam etmektedir. İnşallah 2023’te bütün konutlarımızı tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” dedi.

’20 YILDA 5 MİLYON VATANDAŞIMIZI EV SAHİBİ YAPTIK’

Kurum, TOKİ ile beraber yaklaşık 5 bin şantiyede eşsiz bir konut sayısına ulaştıklarını söyledi. Ayrıca Türkiye’ye yaklaşık 1,2 milyon yuva kazandırdıklarını belirtmiştir. Şunları da ekledi;

“Ne kadar değerli bir işe imza attığınızı bilmeniz için dünyada TOKİ kadar konut üreten bir kamu kuruluşunun olmadığının altını çiziyorum. Bu anlamda rekor kırılmıştır. Bu rekoru da sizler kırdınız. 20 yıl içerisinde 5 milyon vatandaşımızı ev sahibi yaptık. Onların duasını aldık. İşte bu duaları da sizlerle işçi kardeşlerimizle, emekçi kardeşlerimizle birlikte aldık. Sizlerin kar kış demeden, soğuk sıcak demeden inşa ettiği evler, bugün nice kişiye yuva olmuştur.

Terörden temizlenen yerlerde, huzur dolu evleri sizlerle inşa ettik. Deprem riski taşıyan bölgelerdeki sağlıksız yapı stoklarını birlikte temizleyip onlara güvenli konutları yine birlikte sunduk. Bir zamanlar bu ülkede milletimizin önünden dahi geçmesine izin verilmeyen, şehrin en değerli yerlerini millet bahçeleri yaparak bu aziz millete hep birlikte kazandırdık. Edirne’den Hakkari’ye, Siirt’ten Konya’ya kadar kurduğumuz tüm millet bahçelerinde, Diyarbakır Sur’dan İstanbul Fikirtepe’ye, İzmir Bayraklı’dan Elazığ Abdullahpaşa’ya kadar inşa ettiğimiz tüm konutlarda, Ankara’dan Samsun’a, Karabük’ten Rize’ye kadar hayata geçirdiğimiz tüm kentsel dönüşüm çalışmalarımızda sizlerin alın teri var.”

Diğer güncel haberler için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Uyarı: İçerik seçimi devre dışı!

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL