Emlak Haberleri Yazar Cevat ASLAN

Konut Destek Paketi Mayıs’ta konut satışlarının artmasında etkili oldu

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, mayıs ayında gerçekleşen konut satışlarında Konut Destek Paketi etkisinden söz etmiştir. Konuyla ilgili açıklamaları haberin detaylarında verilmiştir…

tasinmazhaber.com Konut Destek Paketi Mayıs’ta konut satışlarının artmasında etkili oldu

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, mayıs ayında gerçekleşen konut satışlarında Konut Destek Paketi etkisinden söz etmiştir. Konuyla ilgili açıklamaları haberin detaylarında verilmiştir.

0,99 ve 120 ay vade imkanı sunan Konut Destek Paketi’nin satışlara etkisi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ayında gerçekleşen konut satış istatistiklerini açıklamıştır. Açıklanan verilere göre; Mayıs 2022 tarihinde, Mayıs 2021’e göre yüzde 107,5 artışla 122.768 konut satışı yapılmıştır. Ayrıca konut satışları Ocak-Mayıs döneminde 2021’in aynı dönemine göre yüzde 37,7 artışla 575.889 olarak gerçekleşmiştir. Mayıs ayındaki yüzde 107,5 oranındaki artışta Konut Destek Paketleri etkisi görülmektedir. Bu sayede geçen ay ipotekli konut satışları 2021’in aynı ayına göre yüzde 177,8 artış göstererek 29.335’e ulaşmıştır. Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 23,9 olarak gerçekleşmiştir. Bu netice, artan konut maliyetlerine paralel olarak yükselen fiyatlara rağmen ilerleyen zamanlarda konut kredi faizlerinde oluşacak her bir puan düşüşün konut sektörüne satış olarak döneceğini ortaya çıkarmıştır. Diğer taraftan yüksek enflasyon döneminde birikimlerini emtiaya ve en güvenli emtia olan gayrimenkul ile konuta yatırma yöneliminin konut satışlarını güçlü tuttuğu düşünülmektedir. Özetle vatandaşın parayı mala bağlama davranışını sürdürdüğünü görmekteyiz.

Birinci el konut satışında yüzde 80,5 artış

Türkiye genelinde birinci el konut satış sayısı, Mayıs 2022 tarihinde Mayıs 2021’e göre yüzde 80,5 artarak 32.861 olmuştur. Toplam konut satışları içinde birinci el konut satışının payı yüzde 26,8 olarak gerçekleşmiştir. Birinci el konut satışları Ocak-Mayıs döneminde ise; 2021’in aynı dönemine göre yüzde 42 artışla 412.170 olmuştur. Ayrıca birinci el konut satışlarının, toplam konut satışlarının içindeki payı Şubat’a göre yüzde 2,7 artış yaşanmıştır. Bu artışta da Konut Destek Paketi etkisini, özellikle İlk Evim Konut Finansman Paketi’nin büyük etki sağladığını düşünüyoruz. Bu paketin ilerleyen aylarda konut satışları üzerindeki etkisini artırmasını hedefliyoruz. Ayrıca konuta erişemeyen 30-40 yaş arası ağırlıklı kitleyi konut alabilir duruma getirirken konut üretimini de desteklemesini ümit ediyoruz. Fakat arzın hala kısıtlı olması sebebiyle fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü hareketin devam edeceğini düşünüyoruz.

Yabancıya konut satışı arttı

Yabancılara yapılan konut satışları ise; Mayıs 2022 tarihinde Mayıs 2021’e göre yüzde 235,7 artarak 5.962 olarak gerçekleşmiştir. Mayıs 2021’e göre yabancıya yapılan konut satışında rekor bir artış gözlenmektedir. Üstelik yabancıya satışın toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,9 olmuştur. Ancak Mayıs ayına göre rekor olarak görülsede nisan ayına göre düşüş söz konusudur. Türk vatandaşlığına başvuru koşullarında alınacak gayrimenkul değerinin 250.000 dolardan 400.000 dolara yükseltilmesi de mayıs ayındaki yabancı satışında önemli bir etkendir. Bu etkenin çıktılarını haziran ayında göreceğiz. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2.451 konut satışı ile İstanbul almıştır. Ardından 1.885 konut satışıyla bu alanda ikinciliği elde eden Antalya olmuştur. Aynı zamanda Antalya, 2013 yılından bu yana Türkiye genelinde en çok konut satılan 4’üncü şehir olmuştur.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Uyarı: İçerik seçimi devre dışı!

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL