Emlak Haberleri Yazar Fulya GÜRBÜZ

Konut satış değeri en çok artan ilçe Datça oldu

Endeksa, yapay zekâ ile gayrimenkul değerlemesi yapan bir platformdur. Platform, 19 ilçenin pandemi süreci konut satışlarındaki değer değişimini incelemiştir.  Son 3 yılda konut satış değerinde en çok artış %432 ile..

tasinmazhaber.com Konut satış değeri en çok artan ilçe Datça oldu

Endeksa, yapay zekâ ile gayrimenkul değerlemesi yapan bir platformdur. Platform, 19 ilçenin pandemi süreci konut satışlarındaki değer değişimini incelemiştir.  Son 3 yılda konut satış değerinde en çok artış %432 ile Datça’da gerçekleşmiştir. Ayrıca Datça’yı %394 ile Kuşadası, %392 ile Alanya ve %376 ile Fethiye takip etmiştir. Önümüzdeki bir senede ortalama konut metrekare fiyatlarında Bodrum’da %76, Seferihisar’da %80, Çeşme’de %77, Alanya’da ise %71 artış öngörülmektedir. Endeksa; teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformudur. Platformun verilerine göre, son 3 yıl değerlendirildiği zaman belirlenen 19 ilçe arasında konut satış değerinde en çok artış %432 ile Datça’da gerçekleşmiştir. Datça’yı %394 ile Kuşadası, %392 Alanya, %376 ile Fethiye ve %375 ile Urla takip etmiştir. 2022 Nisan itibariyle konut metrekare satış fiyatı en yüksek ilçeler, ortalama 35 bin 696 TL ile Çeşme, 32 bin 534 TL ile Bodrum, 26 bin 899 TL ile Kaş olmuştur. Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt verileri değerlenmiştir. Bu değerlendirmeyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Görkem Öğüt, 2018’in konut satışlarında trendlerin değişmeye başladığı bir yıl olduğunun altını çizdi

Kira artış değeri olarak incelendiği zaman son 3 yılda %387 artışla rekor Alanya’nın olmuştur. Alanya’yı %379 ile Kemer, %347 ile Fethiye takip etmiştir. Ayrıca %300 ile Foça, %299 ile Şile ve %296 ile Urla takip etmiştir.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, verileri değerlendirmiştir. Ayrıca, 2018’in konut satışlarında trendlerin değişmeye başladığı bir yıl olduğunun altını çizmiştir. “Döviz krizinin de etkisiyle hem ipotekli/ipoteksiz konut satışı hem de ilk/ikinci el konut satışı 2018 itibariyle 8-10 yıllık trendden farklılaşmaya başlamıştır. 2018’de kısmi bir düşüş yaşayan konut satış adedi 2019 yılının üçüncü çeyreğiyle tekrar yükselişe geçmiştir. 2018 yılında konut sektörü bakımında dikkat çeken bir başka gelişme de yüksek faizler nedeniyle ipoteksiz satışların %79,9 ile zirve yapması olmuştur. 2019 dikkat çeken bir başka gelişme de birbirine yakın bir trend gösteren ilk ve ikinci el konut satışlarının ikinci el lehine değişimi olmuştur. 2018’de %52 olan ikinci el konut oranı 2019 yılında %62’ye ulaşmıştır.  Bu değişimler yazlık bölgelere de doğrudan etki etmiştir.

Konut sektörü pandemiyle birlikle yeniden sarsıldı

Konut sektörü, 2019’un ikinci yarısı itibariyle toparlanmaya başlamıştır. Ancak 2020’de pandemiyle birlikte tekrar sarsılmıştır. Pandemi ve sokağa çıkma yasakları bir süre sonra yazlık bölgelere doğru bir göç hareketliliğine neden olmuştur. Ayrıca bu fiyatları da etkilemiştir. Bu artış 2021 itibariyle zirve yapmıştır.”  dedi.

Görkem Öğüt, özellikle Bodrum, Çeşme ve Urla’nın gözde bölgeler haline geldiğini de sözlerine eklemiştir. Ayrıca “İnşaat maliyetlerindeki yükseliş, ekonomideki dalgalanmalar artışı tetikleyen nedenlerin başında gelmektedir. Antalya gibi bölgelerde Rusya-Ukrayna bölgesinden ilgi de fiyatları yükseltmeye devam etmektedir. TÜİK’in son verilerine göre Ruslar ilk defa yabancıya konut satışında ilk sırada yer almıştır. Ayrıca bu istatistikte Antalya başta olmak üzere yazlık bölgelerin etkisi vardır ” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Diğer emlak haberler için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Uyarı: İçerik seçimi devre dışı!

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL