Emlak Haberleri Yazar Fulya GÜRBÜZ

Reidin Gyoder Kasım ayı konut fiyat endeksi açıkladı

Reidin Gyoder Yeni Konut Fiyat Endeksi 2021 Kasım sonuçlarını açıkladı. Endekse göre Kasım ayında fiyatlar, bir önceki aya nazaran yüzde 0.47 yükselmiştir. Geçen yılın aynı zamanına göre ise yüzde 4.18..

tasinmazhaber.com Reidin Gyoder Kasım ayı konut fiyat endeksi açıkladı

Reidin Gyoder Yeni Konut Fiyat Endeksi 2021 Kasım sonuçlarını açıkladı. Endekse göre Kasım ayında fiyatlar, bir önceki aya nazaran yüzde 0.47 yükselmiştir. Geçen yılın aynı zamanına göre ise yüzde 4.18 oranında yükselmiştir. Raporun ön plana çıkan başlıklarından olan markalı konutlardaki stok tüketme hızı rakamları incelendiğinde, adet çağında yüzde 8.09 oranında tükenme gözlenmiştir. Ayrıca Ekim ayına oranla hızla tükenen stoklardaysa yüzde 69.25’inin bitmemiş konutlar seçilmiştir.

Reidin Gyoder yeni konut fiyat endeksi sonuçları değerlendirildi

Kamuoyunda “markalı projeler olarak isimlendirilen, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul firmalarının hayat geçirdiği konutlar üzerinden geliştirilen Reidin Gyoder Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre; Kasım ayında Ekim ayına göre %0,47, ayrıca geçen sürenin aynı dönemine göre yüzde 4,18 ve endeksin başlangıç ayı olan 2010 yılı Ocak ayına göre %111,7 oranında artış gerçekleşmiştir.

Senet kullanım oranı arttı

Markalı projeleri alan müşterilerin peşinat, senet ve kredi kullanım oranları değerlendirildiğinde; Kasım ayında peşinat kullanım oranı yüzde 48,76 olarak gerçekleşmiştir. Kredi kullanım oranı yüzde 13,53 ve senet kullanım oranı yüzde 37,71 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca Ekim ayında peşinat kullanım oranı yüzde 5.,84, kredi kullanım oranı yüzde 18,41 ve senet kullanım oranı yüzde 29,75 olarak gerçekleşmiştir.

2+1 daireler ilgi görmeye devam etti

Konut fiyat endeksinde, Kasım ayında Ekim ayına göre, 1+1 konutlarda yüzde 0,16 oranındaki azalış; 2+1 konutlarda yüzde 0,87, 3+1 konutlarda yüzde 0,48 gözlenmiştir. Ayrıca 4+1 konutlarda yüzde 0,11 oranında yükseliş gözlenmiştir.

Ekim ayına oranlar yabancı yatırımcı 3,94 puan yükseldi

Kasım ayında, markaları projeler kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 10.42’lik bölümünün yabancı yatırımcılara yapıldığı görülmüştür. Bu satışlarda aynı zamanda 1+1 konutların yüzde 54,55 ‘lik seçim oranıyla dikkat çektiği görülmüştür.

Konut stokları hızla tükendi

Kasım ayında markalı stoklarındaki stok tüketme hızı rakamları incelendiğinde, adet çapında yüzde 8.09 oranında tükenme gözlenmiştir. Ayrıca Ekim ayında markalı konutlardaki stok erime hızı rakamları incelendiğinde, adet bazında yüzde 6.82 oranında gerçekleşmiştir.

Devam eden konut projelerine yoğunluk arttı

Kasım ayında, satışı olan markalı konutların yüzde 30.75’i bitmiş konut stoklarından meydana geldi. Ayrıca yüzde 69.25’i ise bitmemiş konut stoklarından oluşmuştur. Ekim ayında, satışı olan markalı konutların yüzde 40.93’ü bitmemiş konut stoklardandır. Yüzde 59.07’si ise tamamlanmamış stoklardan meydana gelmiştir.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL