Emlak Haberleri Yazar Fulya GÜRBÜZ

Sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü Mayıs raporu yayınlandı

Sahibinden.com, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) işbirliğiyle “sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü” Mayıs raporunu hazırlamıştır. Raporda, kiralık konut piyasasındaki değişiklikler ele alınmıştır. Rapora göre Türkiye çapında ortalama..

tasinmazhaber.com Sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü Mayıs raporu yayınlandı

Sahibinden.com, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) işbirliğiyle “sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü” Mayıs raporunu hazırlamıştır. Raporda, kiralık konut piyasasındaki değişiklikler ele alınmıştır. Rapora göre Türkiye çapında ortalama kiralık konut metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı Nisan’da %182,7 olmuştur. Ayrıca, ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı da 48,5 TL’ye yükselmiştir.  Yıllık kira artış oranı İstanbul’da %140, Ankara’da %133,9, İzmir’de ise %110,8 olmuştur. Ayrıca bu gelişmelerin doğrultusunda ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 60 TL olmuştur.

Ankara’da 29 TL’ye, İzmir’de ise 38,3 TL’ye yükselmiştir. Enflasyondan arındırılmış kira fiyatları hem ülke çapında hem de üç büyük şehirde artmıştır. İlk defa Nisan’da yayınlanan kiralık konut talep göstergesi Mart’a göre %6 azalmıştır. Ayrıca kiralık konut arzını ölçüldüğü kiralık ilan sayısıysa ülke çapında, İstanbul’da ve Ankara’da düşmüştür. İzmir’de ise yükselmiştir. Ayrıca, kiralık ilanların ne kadarının kiralandığını gösteren kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı da Nisan’a göre ülke genelinde ve üç büyük ilde azalmıştır. Kiralık ilanların ne kadar süre yayında kaldığını ölçen kapatılan kiralık ilan yaşı da hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde azalmıştır.

Sahibinden.com sitesinin hazırladığı kiralık konut piyasası görünümü raporuna göre kira fiyatları yükselmeye devam ediyor

Ülke çapındaki ortalama kira fiyatlarının yıllık artış oranı Nisan ayında da yükselmeye devam etmektedir. Ayrıca kira fiyatlarındaki yıllık artış oranı Nisan’a göre 59,2 puan yükselerek %182,7 olmuştur. Böylelikle, 2021’in Nisan ayında 17,1 TL olan Türkiye geneli ortalama metrekare kira fiyatı 48,5 TL’ye ulaşmıştır.

Nisan ayında üç büyük şehirdeki kiralık ilan metrekare fiyatlarındaki yıllık artış oranları da yükselmiştir. Geçerli kira fiyatlarındaki yıllık artış oranı Nisan’a göre İstanbul’da 13,5 puan, Ankara’da 17,8 puan, ayrıca İzmir’de de 28 puan artmıştır. Ayrıca yıllık kira artış oranı İstanbul’da %140, Ankara’da %133,9, İzmir’de ise %110,8 olmuştur. Böylelikle, ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 60 TL’ye, Ankara’da 29 TL’ye, İzmir’de ise 38,3 TL’ye yükselmiştir.

Antalya kira artışında zirveyi gördü

Nisan’da yıllık ortalama kira artışı ülke çapında %182,7 olmuştur. Ayrıca, büyükşehirlerdeki geçerli kira artış hızları değişiklik göstermiştir. Nisan ayında Antalya en yüksek artışın görüldüğü il olmuştur. Bu şehirdeki kira fiyatı Mart’a göre %64,2 artmıştır. Ayrıca kiralık metrekare fiyatındaki yıllık artış oranıysa bir ayda %166,6’dan %329,3’e yükselmiştir. Nisan 2021’den Nisan 2022’ye Antalya’da ortalama kira 4 kattan fazla artmıştır. Bu artışın Türkiye ortalama kira artışını güçlü bir şekilde yukarı çektiği görülmüştür. Ayrıca en yüksek fiyat artışı görülen diğer şehirlerse Mersin %145,7, İstanbul %140, Ankara %133,9 ve Kocaeli %124,7 olarak sıralanmıştır. Düşük kira artışının görüldüğü şehirler Mardin %56,2, Kahramanmaraş %55,5, Malatya %51,4, Trabzon %50,1 ve Van %42,8 olmuştur. En düşük kira artışlarının hesaplandığı şehirlerdeki yıllık kira artış oranları da ayrıca Nisan’da da yıllık TÜFE artış oranından %70 düşük kalmıştır.

Ülke genelinde reel kira fiyatlarının yıllık artış hızı yükselmeye devam etti. Ayrıca son verilere göre yıllık reel kira artış hızı geçen aya göre 27,6 puan arttı. Bu durumda kira artış hızı %66,3 olmuştur. Reel kira artış hızındaki bu ivmeyle reel kira fiyatı geçen aya göre artış göstermiştir. Ayrıca reel kira fiyatı endeksi geçen aya göre 21,7 puan yükselerek 131,3 olmuştur. Bu neticeye göre reel kira fiyatları 2017 Eylül’deki referans düzeyine oranla 31,3 puan yükselmiştir.

Sahibinden.com ve Betam’ın hazırladığı rapora göre reel kira artış hızı İstanbul’da değişmezken, Ankara’da ve İzmir’de yükseldi

Yıllık reel kira artış oranı İstanbul’da neredeyse sabit kalmıştır. Ancak Ankara ve İzmir’de yükselmiştir. Reel kira fiyatlarındaki yıllık artış hızı Nisan’a göre İstanbul’da 0,2 puan artmıştır. Ankara’da 3,1 puan, İzmir’de ise 11,2 puan yükselmiştir. Son verilerin ışığında reel kira fiyatları 2021 Nisan’a göre İstanbul’da yüzde 46,8, Ankara’da %36,8, ayrıca İzmir’de de %26,3 oranında daha yükselmiştir. Ayrıca bu gelişmeler reel kira endeksinin referans dönemi olan 2017 Eylül’e oranla İstanbul’da 33,4 puan, Ankara’da 21,6 puan, İzmir’de ise 5,2 puan yüksek olduğunu göstermiştir.

Kiralık konut ilan sayısı Nisan’a oranla ülke genelinde yüzde 2,8, İstanbul’da yüzde 4,4, Ankara’da %11,2 azalmıştır. Ayrıca İzmir’de %3,1 (19.095’ten 19.690’a) yükselmiştir.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL