Kategoriler
Emlak Haberleri

Bodrum’da ev fiyatları Monako’nun şatolarını geçti

Bodrum, Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden biridir. Ancak son yıllarda artan konut fiyatları, Bodrum’u birçok kişi için hayal kırıklığına uğratıyor. Ayrıca Bodrum’da satılık konut fiyatlarının 5 milyon ile 550 milyon TL arasında değiştiği bildirilmektedir. Bu fiyatlar, Avrupa’nın en pahalı tatil beldeleri olan Cannes ve Monako’daki şatoların fiyatlarını bile aşmıştır.

Uzun dönemli kiralık konut bulmanın zorlaştığı Bodrum’da, tayini çıkan memurlar barınma krizi yaşıyor. Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir, Bodrum’dan yabancı yatırımcıların da elini çektiğini, Türkler için de emekli olunca Bodrum’da yaşama hayalinin suya düştüğünü açıklamıştır.

Demir, “Ruslar, Ukraynalılar ve Araplar sahneden çekildi. Gerek konut fiyatlarının Avrupa’da şato fiyatlarıyla yarışması gerekse yeme içme fiyatlarının astronomik seviyelere ulaşması, yabancıların bölgeden uzaklaşmasına neden oldu” dedi.

Gayrimenkulde sadece gurbetçilerin yatırımının sürdüğünü belirten Demir, yerli alıcıları için emekli olunca Bodrum’da yaşama hayalinin suya düştüğünü açıkladı.

Bodrum’da Ağustos Ayında Lüks Ev Kiralamak 1,9 Milyon TL

Gayrimenkul danışmanı Şenay Araç Demir, yazlık konutlar hakkında da şu değerlendirmede bulundu:

“Özellikle lüks villa ve ev sahiplerinin Ağustos ayı için kiralık konut ilanlarına baktığımızda, 250.000 TL’den başlayıp 1.950.000 TL’ye çıktığını görüyoruz. Oysa aylık 1.900.000 TL’ye İngiltere’de rahatlıkla bir şato kiralanır. Bodrum’da imar durumundan dolayı evlerin metrekareleri ufak, genelde 2 + 1 tipi 70 metrekare civarında. İnşaat firmaları kat kazanmak için iskana kadar belli yerleri kapatıp iskan sonrası tekrar eski haline getiriyor. Bu nedenle rayiç bedel ile gerçek bedel birbirini tutmuyor. Bodrum’un %95’i bu şekilde. Denetleme çok ama sonuç vermiyor. Tarla alıp kenara koyalım diyen çok fazla insan var ama belediye alt yapıdan dolayı izin vermiyor. Bölgenin imara sakıncalı bir yapısı var, çoğu yer dağlık ve uygun değil…”

Bodrum’da Yaşamak Herkesin Hayali

Olumsuz koşullara rağmen Bodrum’da yaşamanın herkesin hayali olduğunu anlatan Şenay Araç Demir, “İstanbul’dan pandemi zamanı gelenler hala burda yaşamaya çalışıyorlar ama ulaşım yetersiz ve yaşam pahalı. Ayrıca evleri dönüşüme girenler inşaat sürecini Bodrum’da geçirmeye çalışıyorlar. Zeminin sağlamlığı, binaların az katlı olması depreme karşı güven hissi verdiği için de bölge tercih edilmekte” diye konuştu.

7 Dönüm Arazi 8,6 Milyon Euro

Ancak bu durumun zeytinlik arazilerin bile imara açılacağı spekülasyonlarına neden olduğunu ifade eden Şenay Araç Demir “Mesela denize sıfır bir yerde yedi dönüm arazi 8.650.000 Euro’ya satışa çıkmış, müşteri bekliyor. Bodrum Bodrum olalı böyle fiyatlar görmemişti. Emekli olunca Bodrum’a yerleşme hayalleri kuranların hayalleri de kül olmuş durumda” yorumunu yaptı.

Bodrum’da Ev Fiyatları Neden Artıyor?

Bodrum’da konut fiyatlarının artmasının birçok nedeni var. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Bodrum, Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden biridir.
  • Bodrum, son yıllarda turizmde hızlı bir büyüme yaşamıştır.
  • Bodrum’da iş imkanları artmıştır.
  • Bodrum, Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden biridir.
  • Bodrum, Türkiye’nin en yaşanabilir şehirlerinden biridir.

Bodrum’da Ev Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Bodrum’da konut fiyatlarının ne zaman düşeceği bilinmemektedir. Ancak bazı uzmanlar, Bodrum’da konut fiyatlarının önümüzdeki yıllarda düşmeye devam edeceğini tahmin etmektedir. Bu tahminlerin nedeni, Bodrum’da konut stokunun artması ve yeni inşaat projelerinin sayısının azalması olarak gösterilmektedir.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…