Emlak Haberleri Yazar Cevat ASLAN

Yabancıya konut satışı ile yeni rekor

TÜİK konut satış istatistik verilerine göre; yabancıya konut satışı Haziran 2022’de Haziran 2021 tarihine göre yüzde 81,8 artarak 8.630 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’den en çok konut satın alanlar ise Ruslar olmuştur…

tasinmazhaber.com Yabancıya konut satışı ile yeni rekor

TÜİK konut satış istatistik verilerine göre; yabancıya konut satışı Haziran 2022’de Haziran 2021 tarihine göre yüzde 81,8 artarak 8.630 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’den en çok konut satın alanlar ise Ruslar olmuştur. Rusya-Ukrayna savaşı ardından Ruslar’ın Türkiye’ye ilgisi artmaya devam etmiştir. Bununla birlikte yalnızca haziran ayında Rusya Federasyonu vatandaşlarına 1.887 konut satışı yapılmıştır.

Yabancıya konut satışı yüzde 72.7 arttı

Besa Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Efe Bezci, TÜİK verileri hakkında bilgilendirme yapmıştır. Efe Bezci; “Yılın ilk 6 ayında yabancıya konut satışı yüzde 72,7 artış göstermiştir. Böylece bu satış adedi 35.383 olmuştur. Böylelikle yabancılara gayrimenkul satışında tüm zamanların en yüksek aylık rakamına erişilmiştir. Üstelik yılın ilk yarısında ocak-haziran rekoru kırılmıştır.” açıklamasında bulunmuştur.

Talep devam edecek

Efe Bezci, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ruslar’ın Türkiye’ye daha çok ilgi gösterdiğine değinmiştir. Ayrıca Bezci; “İlk 6 ayda Türkiye’den en çok gayrimenkulü 5.849 adetle Ruslar almıştır. Yalnızca haziranda Rusya Federasyonu vatandaşlarına 1.887 konut satışı gerçekleşmiştir. Rusya’nın ardından 987 konut ile İran, 807 konut ile Irak vatandaşları gelmektedir. Ayrıca Rusya zaten en önemli müşteri grubumuz içerisindeydi. Savaşın ardından pek çok ülkeden Rusya’ya yaptırımlar uygulanmıştır. Haliyle bu durum doğal olarak Rusyalı yatırımcıları bize yöneltmiştir. Nisan ayı ile beraber talep ciddi noktalara ulaşmıştı ve bu talep devam edecektir.” şeklinde konuşmuştur.

Bu şehirler ilgi gördü

Efe Bezci, yabancıların en çok İstanbul’dan konut aldığına dikkat çekmiştir. Ayrıca Bezci; “İstanbul’un ardındam Antalya, Ankara, Mersin gelmektedir. Üstelik Bursa, Yalova, Sakarya, İzmir, Samsun ve Kocaeli de en çok konut satılan şehirler arasındadır. Yabancıların ilgi gösterdiği bölgelerden biri de Bodrum olmaktadır. Bodrum bir dünya markası haline geldi. Dünyanın dört bir yanından yatırımcıları kendisine çekiyor. Biz de bu bağlamda Bodrum’a özel ilgi gösteriyoruz. The BO Viera ile Bodrum’un en büyük inşaat, çevre, plan ve peyzaj revizyonunu geliştirdik. Toplam 150 dönüm arazi üzerinde tamamı deniz ve gün batımı manzaralı 315 villa ve rezidanstan oluşmaktadır. Hilton grubunun üst segment, soft branded markası CURIO’nun 85 odalı otelinin yer aldığı, arazinin doğal eğimlerini çok başarılı şekilde kullanan, mimarinin peyzajın içerisinde eridiği The BO Viera tamamlandığında Bodrum’un doğasına saygılı en önemli projesi olacaktır. Ayrıca bu projeye İngilizler, Ruslar başta olmak üzere dünyanın her noktasından büyük ilgi gösterilmektedir.” ifadelerini kullanmıştır.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL